Toskania i Umbira. Przewodnik subiektywny

Tytuł: Toskania i Umbria. Przewodnik subiektwyny
Autorzy: Anna Maria Goławska, Grzegorz Lindenberg
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Opis: Kto raz odwiedzi Toskanię czy Umbrię, nigdy nie zapomni urody tych miejsc. Zachwycony obezwładniającym wręcz pięknem już zawsze będzie za nimi tęsknił, bo dzięki nim odkryje nowy sposób patrzenia na świat.

Wiedzą o tym autorzy subiektywnego przewodnika po Toskanii i Umbrii, którzy te najbardziej malownicze regiony Włoch przemierzyli wielokrotnie, a teraz dzielą się zgromadzonymi przez lata doświadczeniami z podróży, licznymi oczarowaniami i niezwykłymi przygodami. Sugestywnie piszą o tym, co – oprócz Galerii Uffizi we Florencji i Krzywej Wieży w Pizie – trzeba koniecznie zobaczyć, gdzie porzucić utarte turystyczne szlaki, kiedy zrezygnować z hotelu na rzecz agriturismo, w jakiej restauracji zjeść najlepszy we Włoszech deser panna cotta, gdzie skosztować znakomitego domowego wina, a kiedy za wszelką cenę unikać grappy...

Toskania. Piękna, ciepła, która nie jedną osobę zachwycą swoim urokiem. Umbria. mniej znany region Włochy, jednak to jest nadal ten sam klimat. Czarująca, niebywała i zachwycająca. To idealne epitety służące do opisania Italii. W tym przypadku, po słonecznych Włoszech oprowadzą nas, pani Anna Maria Goławska i pan Grzegorz Lindenberg. Często, w przewodnikach możemy spotkać suchy tekst zawierający mnóstwo informacji. Tutaj autorzy przedstawiają nam Przewodnik subiektywny.
Jak mi wyszło spotkanie z Toskanią i Umbrią?

Zacznijmy od tego, że książka jest podzielona na dwie części. W pierwszej części 
poznajemy ogólnie Włochy. Dowiadujemy się pewnych informacji, które mogą być kluczowe dla niedoświadczonego turysty. Oprócz tego ,w tej części, autorzy podają nam polecane przez nich hotele, restauracje, dojazd do Włoch. Bardzo mi się to spodobało, gdyż naprawdę trudno wybrać coś dobrego będąc pierwszy raz w Toskanii czy Umbrii. Czytelnik może znależć różne strony internetowe by dowiedzieć się więcej na ten temat. Ogólnie, całkiem miłe zaskoczenie.
Najbardziej, chyba podobał mi się wątek dotyczący jedzenia i języka włoskiego. Gdy czytałam opisy tamtejszych przysmaków, to czułam jak cieknie mi ślinka. Jeżeli chodzi o język dodano do przewodnika przydatne zwroty, które mogą pomóc na co dzień, bądź w kawiarni.

Druga część to są opisy miejsc, które warto według autorów książki zwiedzić.  Znajdziemy tam takie miasta jak Prato, Lukka, Florencja i wiele, wiele innych. Dzięki przejrzystym opisom łatwo ustalić trasę przyszłej wycieczki do tych niezwykłych miejsc. Oprócz tego, że autorzy sami opisują miejsca, to znajdziemy w tym przewodniku historie np. zabytków lub samego miasta.

Jak już pisałam wcześniej, często można spotkać się w poradnikach z suchym językiem, który bardzo często nudzi czytelnika. Tutaj akurat się tak nie stało. Autory piszą niezwykle barwnie i z humorem. Nie raz można natknąć się na anegdoty z ich własnych podróż, które urozmaicają całą książkę. Także w książce pojawiają się zdjęcia różnych zabytków, czy też panoramy miast.
Można także przeczytać cytaty różnych autorów, by dowiedzieć się jak były postrzegane Włochy kiedys i jakie są teraz.

Podsumowując, jest to bardzo ciekawy i dobrze napisany poradnik ,który mnie nie uśpił. Polecić można osobom, które właśnie wybierają się do Włoch i szukają "żywego" poradnika by ustalić ich przyszłą trasę wycieczki. Tym osobom, które po porostu są zakochane we Włoszech i chcą wiedzieć jak najwięcej o kulturze, historii i zabytkach. Oraz osobom, które zastanawiają się czy jechać do Włoch. Z pewnością po przeczytaniu tego poradnika pojadą na 90%
Mnie tez przewodnik zafascynował Włochami i na pewno kiedyś tam pojadę.

Moja ocena 8/10

Za możliwość przeniesienia się do Toskanii i Umbrii serdecznie dziękuję

 

10 komentarzy :

 1. Być teraz w Toskanii ;) Gdybym jechała w to miejsce z chęcią wzięłabym ze sobą ten poradnik. zapraszam http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Z racji tego że Włochy uwielbiam za pewnie sięgnę po tą ksiazkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Toskania jest fenomenalna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. no, zobaczymy zobaczymy. jak mówiłam wybieram się do Toskanii więc mogłaby się przydać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak na razie mi się nie przyda, ale może kiedyś, kiedyś? ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kocham Włochy, więc na pewno sięgnę<3

  OdpowiedzUsuń
 7. Przewodniki to ostatni typ książki po jaki sięgnę, sama nie wiem dlaczego nie jestem do nich przekonana.. A Toskania jest pięknym miejscem i z chęcią bym je zwiedziła :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba się nie skuszę jak na razie. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Rzadko czytam takie rzeczy, ale źle się nie zapowiada. : )

  OdpowiedzUsuń
 10. Och, ale bym się chciała znaleźć teraz w Toskani :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku! Jeżeli dotarłeś tak daleko, pozostaw po sobie jakiś ślad. Będzie nam niezmiernie miło, czytając Twoją opinie.
Oprócz tego zachęcamy do pozostawiania linków do swoich blogów. Z pewnością Cię odwiedzimy! :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka