Dlaczego nie jestem muzłumaninem

Dlaczego nie jestem muzułmaninem - Ibn WarraqTytuł: Dlaczego nie jestem muzułmaninem
Autor: Ibn Warraq
Wydawnictwo: Europa Przyszłości
Opis: Moją ulubioną książką o islamie jest DLACZEGO NIE JESTEM MUZUŁMANINEM, racjonalistyczna krytyka, której autor ukrywa się pod pseudonimem Ibn Warraq i jest byłym wyznawcą, Pakistańczykiem, odnajdującym siebie po tym, jak odrzuciła go od własnej religii sprawa Rushdiego.
-Christoper Hitchens, pisarz, felietonista Vanity Fair, autor "Bóg nie jest wielki"Od kiedy pamiętam, to zawsze interesowałam się Afryką. W tym jej religią. Nadeszła okazja do przeczytania książki o tym intrygującym temacie. Oczywiście można powiedzieć, że jest to religia barbarzyńska tylko na podstawie domysłów. I pomimo tego, że wiele domysłów okazuje się potem nie potwierdzonych to tu - niestety - jest to prawda. Na początku o islamie wiedziałam tylko tyle, że jest barbarzyński, wyznawcy "latają" z karabinami i zabijają tych co obrażą islam i/lub Mahometa.
Po przeczytaniu tej książki stwierdza, że mam racje i dowiedziałam się jeszcze innych 'ciekawych' faktów.

Sam autor książki - Ibn Warraq - był kiedyś muzułmaninem. Kiedyś. To znaczy przed sprawą Rushdiego i przed książką "Szatańskie wersety". I przed reakcją oddanych muzułmanizmów na tę książkę. Autor skrywający się pod tym pseudonimem jest założycielem  Instytutu Sekularyzacji Społeczeństwa Islamskiego. Jest autorem siedmiu książek dotyczących islamu.

Na razie miałam styczność tylko z książką "Dlaczego nie jestem muzułmaninem", ale jestem pod ogromnym wrażeniem odwagi autora. Bo przecież większość wie, że pisanie źle o islamie to jak podpisywanie na siebie wyroku śmieci. Ile było sytuacji kiedy muzułmaninie źle coś przeczytali albo usłyszeli i już biegli z granatami i karabinami ? Książka jest tak naprawdę zbiorem cytatów i przypisów innych autorów piszących o islamie z dystansem zebranych w całość. Warraq przedstawił również życie proroka i wątpliwości związane z nim. Chyba jedną z najbardziej żałosnych rzeczy jest to, że w Mahometa który zachowywał się jak rozkapryszone dziecko wierzy tak dużo ludzi. Czytając tą książkę dowiedziałam się, że w samym Koranie jest ponad sto błędów gramatycznych. Oraz to, że jest pełen sprzecznych informacji i fantazji. Tak naprawdę to nic oryginalnego i jest zlepkiem innych religii. 

Wracając do książki: nie jest to czytadło do poduszki czy książka na odprężenie. Jest to książka do której trzeba podejść z otwartym i skupionym umysłem. Nie czyta się tego łatwo, ale myślę, że wato, ponieważ jest to wartościowa lektura. Książkę czyta się powoli ale z przyjemnością. Potencjalnych czytelników nie powinien odstraszać fakt, że książka jest napisana trudnym i naukowym językiem. Łatwo zrozumieć jej sens i przesłanie. Lektura posiada siedemnaście rozdziałów, a każdy z nich skupia się na innej tematyce np.,: Koran, kobieta w islamie... Przeszło pięciuset stronicowa książka jest dobrym wydadkiem dla każdego kto ma jaka-takie pojęcie w tej tematyce albo dla kogoś kto chce poznać problemy islamu.

Czytanie tej książki było dla nie prawdziwą przyjemnością i uważam, że to wspaniała i wartościowa lektura opowiadająca o islamie i jego wydających się nigdy nie kończyć problemach.

Moja ocena 
 8/10

Za możliwość przeczytanie tej wspaniałej lektury dziękuję 

 Co czytać?

4 komentarze :

  1. Ostatnio zaczęłam się interesować religiami i islamem, więc myślę, że i po tę książkę sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pomimo wysokiej oceny tej książce mówię nie. Może kiedyś zacznę zaczytywać się w literaturze tego typu. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiele o powieści słyszałam. Porusza aktualne i bliskie nam tematy. Wydaje mi się że warto poświecić jej czas :)

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku! Jeżeli dotarłeś tak daleko, pozostaw po sobie jakiś ślad. Będzie nam niezmiernie miło, czytając Twoją opinie.
Oprócz tego zachęcamy do pozostawiania linków do swoich blogów. Z pewnością Cię odwiedzimy! :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka