Morze potworów

Morze Potworów - Rick RiordanTytuł: Morze potworów
Autor: Rick Riordan
Wydawnictwo: Galeria Książki
Seria: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy
Tom: II
Opis: Siódma klasa była dla Percy'ego Jacksona wyjątkowo spokojna. Żaden potwór nie przedostał się na teren jego nowojorskiej szkoły. Ale kiedy niewinna gra w zbijanego z kolegami z klasy zmienia się w śmiertelną rozgrywkę z brutalną bandą olbrzymów-ludożerców...sprawy przyjmują paskudny obrót. Niespodziewana wizyta Annabeth, przyjaciółki Percy'ego, oznacza kolejne złe wieści: magiczna granica broniąca Obozu Herosów została zniszczona przez truciznę podrzuconą przez tajemniczego wroga. Jeśli lekarstwo nie znajdzie się na czas, jedyna bezpieczna przystań dla herosów przestanie istnieć.


Jak, to jest mieć spokojny rok w szkole? O tym, przekonał się Percy, gdzie przez cały rok szkolny nie zaatakował, go żaden potwór. Jedna, ile można mieć szczęscia jednocześnie? W ostatnim dniu szkoły, lekcja wf-u okazuje się walką o życie. (Nie ma to jak próba zrobienia przekąski z syna boga mórz), która kończy się niepowodzeniem dla potworów. W tym momencie, zjawia się Annabeth, która przynosi złe wieści: magiczna bariera chroniąca, Obóz zaczyna słabnąć tym samym przyciągając magiczne stwory, w to miejsce. Znalezienie lekarstwa, okazuje się prawie niemożliwe. Pomimo tego Percy wyrusza na Morze potworów, które kryje tajemnice lekarstwa oraz wiele innych rzeczy.

„Żyjesz w obu światach. Oba mogą zrobić ci krzywdę, ale i ty możesz wywrzeć wpływ na oba. To czyni herosów wyjątkowymi. Niesiesz nadzieje ludzi do królestwa nieśmiertelnych."


Pierwsza część Perce'go, mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła. Pełna humoru, ciekawej fabuły, mnóstwa zwrotów akcji. Wręcz, prawie idealna, dla wszystkich. No cóż, nie ukrywajmy, kto mając możliwość, nie sięgnie po następne przygody, naszych wielbionych herosów? Każdy tom nawiązuje, w pewien sposób do mitologii i tym samym jest wyjątkowy. W tej części, przyjrzymy się bliżej nie czemu innemu jak "Morzu Potworów". Zaczynają książkę, podejrzewałam już do czego autor nawiązał tym samym, ale i tak nie popsuło mi to przygód Perce'go.

Percy, to jeden z bohaterów, których nie da się nie pokochać. Pomimo tego, że to druga część i minął mniej więcej rok od wydarzeń z Złodzieja Pioruna, chłopak nie zmienia się. Nadal oddany przyjaciołom. Z pewnością, nie zamienimy się z nim rozsądkiem, ale odwagi mu pozazdrościmi.
Annabeth pomimo tego, że lepiej ją poznajemy przez co staje nam się bliższa, tym samym jej mądrość nie ucierpiały w naszych oczach.
Nowi bohaterzy, również się tutaj pojawiają. W tej części autor dodał  nam nie kto innego jak Tantala.
Oprócz niego, który wprowadzi nam kolejnych humorystycznych scen mamy Tysona. Nie opowiem nic więcej o nim by nie psuć zabawy.
A... i z pewnością, niektórzy z was zastanawiają się gdzie się podział Grover. Mogą was zapewnić, że autor pamiętał o nim i nie raz nasz kozioł, doprowadzi do śmiechu.

"(...) jakby w ten sposób udowadniała, że wszystko jest możliwe. Percy może skończyć siódmą klasę. Gofry mogą być niebieskie. Takie drobne cuda.”

Fabuła, w tej książce jeszcze nie raz nas zaskoczy. Nadal autor, łączy nowoczesne czasy z Bogami, dzięki czemu mamy dość śmieszną mieszankę.
Cała historia, od początku, aż do samego końca jest ciekawa, więc nie można się oderwać. Język autora tym samym nie jest ozdobny, tylko lekki, wszystko jest gładko opisane. Ale, właśnie dzięki temu ta książkę tyle zyskuje na swej prostocie.

Druga część, z pewnością jest lepsza od pierwszej. Po pierwsze, możemy liczyć na więcej akcji, mimo że nie narzekam na nudę w Złodzieju pioruna tutaj otrzymamy więcej zwrotów akcji. W każdym tomie, może się zdążyć coś czego nie możemy przewidzieć mimo, że łączy się wszystko z mitologią.
Autor obdarza nas, w każdym kroku humorem, który jest wielkim plusem książki.

„Wszelkie próby zabójstwa spotkają się z najsurowszą karą – pozbawieniem prawa do konsumpcji słodyczy przy wieczornych ogniskach przez tydzień! Do rydwanów! ”

"Morze potworów" jest idealna kontynuacją, a każda część robi się coraz lepsza. Cały czas śledzimy naszych bohaterów i trzymamy za nich kciuki. Zakończenie również zapowiada nam kolejną świetną część. Od początku, do końca autor mnie pozytywnie zaskoczył i no cóż polecam serię każdemu.

„Szczury są pyszne – podpowiedział Greg.
A co to ma wspólnego z ta opowieścią? - spytała Marta.
Nic – odpowiedział Greg – ale jestem głodny.”

Moja ocena: 8+/10

Złodziej Pioruna | Morze potworów | Klątwa Tytana
Bitwa w Labiryncie | Ostatni Olimpijczyk

6 komentarzy :

 1. chciałabym przeczytać, już tyle fajnych i czasem nie fajnych kometarzy słyszłam na temat tej seri że mam taką ochotę. mam nadzieje że po przeczytaniu dalej bede uważała ze seria jest fajna. Film ogldałam złodziej pioruna ale był nawet a jeśli film jets nawet to ksiązka musi być super :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki autora, świetna pozycja ;) Zresztą jak wszystkie. ;) Skoro tu miałam dużo akcji, to poczekaj na tom piąty ;) A ja od siebie polecam najbardziej czwarty, miał niesamowity klimat ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam pierwszą część, niedługo zaczynam czytać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Aktualnie jestem przy pierwszej części, ale już wiem, że nieźle się wkręciłam w całą serię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na całą serię mam ogromną ochotę już od dłuższego czasu :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku! Jeżeli dotarłeś tak daleko, pozostaw po sobie jakiś ślad. Będzie nam niezmiernie miło, czytając Twoją opinie.
Oprócz tego zachęcamy do pozostawiania linków do swoich blogów. Z pewnością Cię odwiedzimy! :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka