Klątwa Tytana

Klątwa Tytana - Rick RiordanTytuł: Klątwa Tytana
Autor: Rick Riordan
Wydawnictwo: Galeria Książki
Seria: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy
Tom: III
Opis: Kiedy Percy Jackson dostaje od swojego najlepszego kumpla Grovera pilną wiadomość z prośbą o pomoc, natychmiast przygotowuje się do walki. Przyjaciele ruszają na ratunek i odkrywają, że Grover spotkał kogoś wyjątkowego: dwoje potężnych dzieci półkrwi o nieznanym pochodzeniu. Ale to nie wszystko, co ich czeka. Król tytanów, Kronos, uknuł najbardziej podstępny ze swoich planów, a młodzi herosi mają być jego ofiarami. Nie tylko oni są w niebezpieczeństwie. Przebudził się starożytny potwór - zdolny zniszczyć Olimp, a Artemida, jedyna bogini, która potrafi go wytropić, zaginęła. Percy i przyjaciele wraz z Łowczyniami Artemidy mają tylko tydzień, żeby odnaleźć porwaną boginię i rozwiązać tajemnicę potwora, na którego polowała. A po drodze będą się musieli zmierzyć z najniebezpieczniejszy wyzwaniem: mrożącą krew w żyłach klątwą tytana

Z jednej strony, błędem jest czytać część, za część, gdyż wtedy wszystko zlewa się w jedną długą historię. Nie pamięta się szczegółów, nie można określić co się zdarzyło w trzeciej, a co w czwartej części. Ale jak można zakochać się w serii i nie przebierać nogami, by chwycić w łapki kolejną część?

„Nawet najdzielniejszym zdarza się upadek.”

Percy wraz z przyjaciółkami, wybiera się do Grovera, który prosił o pomoc. Wszyscy nie mogą doczekać się wyjaśnień. Na miejscu, okazuje się, że satyr odkrył dwoje potężnych dzieci półkrwi, którzy nie znają swojego pochodzenia. Nie mogło, oczywiście zabraknąć potwora, który atakuje młodych herosów. Starają się oni, jak najszybciej zakończyć walkę i przewieźć dzieci do Obozu. Jednak, nie wszystko idzie po ich myśli. Suma summarum, starożytne potwory budzą się ze snu, a bogini Artemida znika. Herosi mają tydzień na odnalezienie jej oraz na rozwiązanie zagadki kto za tym wszystkim stoi.

Niezbyt lubię, pisać po raz trzeci to samo, a powoli wszystkie recenzje jakiekolwiek przeze mnie ukochanej serii, do tego się sprowadzają. Po raz kolejny przeczytacie, jak ja uwielbiam mitologię, jak bohaterzy pozostali niezmienni, iż to przyjemna i zabawna lektura itd. To czas, brać się do roboty!

„Niebo wciąż marzy o objęciach ziemi.”

Percy, jest nadal tym samym oddanym przyjacielem, który nie grzeszy rozumem. Grover nadal zajada puszki, a Annabeth... jak to Annabeth, niezwyciężona. Nie można zapomnieć o Dionizosie - o którym dowiadujemy się nieco więcej i zmienia się po części nasz punkt widzenia. Apollo to drugi bóg, którego nie da się nie lubić. Rick Riordan wspaniale go przedstawił na tle dzisiejszej technologii. I oczywiście siostra Apolla - Artemida. Postać dość rzadko wspominana w mitologii, jednak zawsze ona mnie intrygowała, a autor przedstawił ją z kolejną otoczką tajemnicy.
Nie można zapomnieć, o nowych postaciach, a mianowicie o Biance i Nico. A tutaj to naprawdę bardzo się zdziwicie. (całkiem pozytywnie)
Ci co nie czytali, drugiej część powinni przejść do następnego akapitu.  Thalia postać o której nic nie wiemy. Ni z tąd, ni zowąd pojawia się na ostatniej stronie drugiej części, gdy my mamy rozdziawione usta. Na szczęście, tutaj wyrabiamy sobie o niej opinie i no cóż. Kto, co woli.

Tak jak w poprzednich częściach, nie można narzekać na brak akcji. Całą książka jest przesycona akcją i oczywiście bardzo dobrą fabułą. Nie mniej, niektóre rzeczy są zbyt infantylne. Wprost nie da się nabrać na niektóre rzeczy. Czasami równie,ż zdarzają się momenty nieprzemyślane, lub źle opisane. Ale, co, jak co nie narzekajcie na brak humoru. Już nie tylko Grover dostarcza nam zabawnych momentów ale i inni bohaterowie. Mój ulubiony przykład:

„Ogłaszam boski alarm! - wrzasnął Mroczny. - To kolo od wina!”

"Klątwa Tytana", okazała się jedna z najlepszych części, ale jeszcze zostały dwie następne książki i kończy nam się seria.
Ujmijmy to na razie tak. Fani Perce'go nie zawiodą się. książka jest utrzymywana w takich samych klimatach jak poprzednie. Do bohaterów, coraz bardziej się przywiązujemy, oraz coraz bardziej przeżywamy te wszystkie przygody.

Ocena 9/10

Bitwa w Labiryncie | Ostatni Olimpijczyk

3 komentarze :

  1. Czytałam tylko pierwszą część, więc niedługo sięgnę po kolejne :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mimo, że nie mieszczę się w przedziale wiekowym adresatów serii, chętnie po nią sięgne

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam pierwszą część, niedługo zaczynam ją czytać!

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku! Jeżeli dotarłeś tak daleko, pozostaw po sobie jakiś ślad. Będzie nam niezmiernie miło, czytając Twoją opinie.
Oprócz tego zachęcamy do pozostawiania linków do swoich blogów. Z pewnością Cię odwiedzimy! :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka