Autor: Denise Kiernan
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2013
Ilość stron: 424
Opis: Poznajcie Celię, Toni, Jane, Kattie, Virginię i wiele innych pięknych, młodych kobiet, które przyjechały z odległych zakątków Ameryki do pracy w mieście, którego nie było na mapach. Nie wolno im było mówić o tym, co robią. Rozpoczęły wyścig z czasem, aby uratować swój kraj.
Zmieniły losy wojny i świata. Na zawsze.
Bestsellerowa książka o zwykłych niezwykłych kobietach.
O autorce: Pisarka i dziennikarka. Publikowała w „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Village Voice”, „Ms. Magazine”, „Discover” i wielu innych czasopismach. Jest autorką kilku książek. Nad Dziewczynami atomowymi pracowała przez 7 lat. Odwiedziła wiele instytucji, muzeów, przestudiowała ogromną liczbę tekstów, oryginalnych dokumentów oraz nagrań audio i wideo. Najważniejsze były jednak spotkania i rozmowy z „dziewczynami atomowymi” przeprowadzone w latach 2009–2012.
Wyobraźcie sobie - Podróżujecie z nieznanymi ludźmi, nie wiecie jaki jest cel podróży, nie wiadomo jaki będzie ten nowy świat. Macie szanse, na lepsze życie. Nie wolno wam nic mówić o nowej pracy i wykonywać rozkazy, nie pytając o nic. Czy zgodzilibyście się na taki los?
Druga wojna światowa to lata krwawe i brutalne. Wiele rodzin zostało podzielonych, wielu przyjaciół się nie spotkało ponownie. Niektórzy szukali lepszego życia od wojny i rozlewu krwi, inni zmieniali świat. Poznajemy Celię, Toni, Jane, Kattię, Virginię, Dot i wiele innych kobiet, które nie miały żadnych cech wspólnych połączyła je tylko praca. Pojechały do miasta, którego nie było na mapach, robiły, rzeczy o których nie wolno mówić. Wszystko kręciło się wokół - URAN. Każda z tych kobiet wiedziała tyle ile było potrzebne i że mogą zakończyć wojnę.
Cała książka opowiada o grupie dziewczyn z Ameryki. Tak jak pisałam wyżej, nie wiedzą gdzie są, ani jaki cel jest w projekcie. Jedynie co przekazano to, że mają szansę zakończyć wojnę. Nikt nie zadaje pytań, bo może być zwolniony w bardzo krótkim procesie. Każda z tych kobiet uczy się nowych umiejętności, jednak wraz z dniami rodzi się coraz więcej pytań, a niżeli odpowiedzi. Gdy świat dowiaduje się o tajemniczym projekcie, zabiera wiele ludzkich żyć. Czy cała ta praca może być powodem do dumy i szczęścia?
Jak wielu ludzi zastanawiało się, jak powstała bomba atomowa? Jak wiele żyć zabrał ten wynalazek? Skąd ten pomysł się narodził? W Dziewczynach atomowych pani Denise Kiernan, stara się jak najlepiej przedstawić, tamtejszy świat i sytuacje, w których znalazły się tytułowe kobiety. Autorka przez wiele lat szukała informacji, doszlifowyła szczegóły, by przekazać jak najwięcej informacji. Przeczytała wiele dokumentów, i w sposób przystępny opisała ten krwawy i jednocześnie niesamowity proces.
W książce jest wiele opisów tworzenia całego projektu, jednak nie ma tutaj nawału informacji, które praktycznie nie da się zrozumieć. Książka w każdej stronie jest interesująca, a nie tylko suche fakty. Opowiada nie tylko o samym tajemniczym projekcie, ale także o życiu ludzi, którzy muszą żyć w tych czasach.
Książka jest interesująca, z której można wynieść wiele inormacj i poznać tamte czasy z innej strony.
Wszystkie fakty są przedstawione niezwykle dokładnie, jednak nie ma tutaj ogromu opisów powstawania bomby. Każda historią kobiet zbiorowo i osobno jest warta spędzania pry tej książce kilku godzin, które z pewnością nie będą zmarnowane.
Moja ocena
7/10
Za możliwość poznania kobiet, które zmieniły świat dziękuję Wydawnictwu Otwartemu
raczej nie ciągnie mnie do tej książki... a dziwne, bo zazwyczaj mam wielką ochotę na wszelkie pozycje Otwartego ;o
OdpowiedzUsuńCzytałem i całkiem dobra książka.
OdpowiedzUsuńOstatnio głośno o tej książce, ale mnie jakoś do niej nie ciągnie.
OdpowiedzUsuńMoże kiedyś przeczytam, chociaż nie za bardzo mnie do niej ciągnie.
OdpowiedzUsuńNie, nie dla mnie... Nie ciągnie mnie do niej.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam ;)
Dużo się o niej ostatnio mówi. Na początku nie byłam zbytnio przekonana, ale coraz bardziej nabieram na nią ochotę.
OdpowiedzUsuń