148. Diabolika

Znalezione obrazy dla zapytania diabolikaWyglądamy jak ludzie. Jesteśmy agresywni, zdolni do bezgranicznego okrucieństwa i absolutnej lojalności. Właśnie dlatego jesteśmy strażnikami zamożnych rodzin.
Służę córce senatora, Sydonii, którą traktuję jak siostrę. Zrobiłabym dla niej wszystko. Teraz, aby ją ochronić, muszę udawać, że nią jestem, zachowując w tajemnicy moje zdolności. Wśród bezwzględnych polityków walczących o władzę w imperium odkryłam w sobie cechę, której zawsze mi odmawiano – człowieczeństwo.

Mam na imię Nemezis i jestem diaboliką. Czy mogę zostać iskrą, która rozbłyśnie w mroku imperium?


Tytuł: Diabolika
Tytuł oryginału: The Diabolic
Autor: S.J Kincaid
Wydawnictwo: Moondrive
Cykl: Diabolika
Tom: I
Tłumacz: Anna Gralak

S.J. Kincaid jest amerykańską autorką, która na swoim koncie ma już jedną serię. "Insygnia. Wojny światów" zostały jakiś czas temu wydane w Polsce. Ponieważ nie miałam okazji zacząć poprzedniej książki autorki, postanowiłam sięgnąć po jej najnowszą powieść, która już od samego początku zaintrygowała mnie.

Nemezis pomimo dzielenia genów i wyglądu z człowiekiem nie jest nim. Jest ona diaboliką, stworzeniem bez uczuć, gotowe zabijać z zimną krwią. Diaboliki zostały specjalnie zaprojektowane, by bronić jednej konkretnej osoby. Jej los zostaje związany z córką senatora Impirian. Jedynym zadaniem Nemezis jest ochrona dziewczyny - Sydonii, nawet za cenę własnego życia. Po wielu wspólnych latach kładzie się cień na istnieniu diabolik. Cesarz nakazuje zabić wszystkie stworzenia jej podobne, gdyż stwarzają zagrożenie dla otoczenia. Jednak rodzina Impirian ma inny plan wobec swojej diaboliki. W wyniku wydarzeń Nemezis trafia w samo serce cesarstwa, gdzie musi walczyć nie tylko o życie Sydonii, ale i o swoje własne.

" (...) Teraz musisz się zmagać z tymi samymi pytaniami co wszyscy inni. Pytasz siebie: co dalej? 
Co mam teraz zrobić?
Świadomość, że decyzje, które podejmujesz, ukształtują twój los jest przerażająca. "

Typowe motywy dla gatunku sci-fiction coraz częściej przeplata się w książkach młodzieżowych. Wcale się temu nie dziwię, gdyż oprócz modnej tematyki, autorzy otwierają sobie drzwi do stworzenia nowych, oryginalnych koncepcji. Kosmos jest wdzięcznym, ale także trudnym tematem. Mogłoby się wydawać, że pisarze mogą wcisnąć wszystko w przestrzeń pozaziemską, jednak jedynie przemyślane powieści mają szansę się wybić i zaintrygować czytelnika. Tak naprawdę nie mogą oni zawrzeć tak zwanego "space magic", tym samym nie wywołując zniesmaczenia na twarzy odbiorcy. Aczkolwiek wcale nie jest trudno znaleźć dobrą książkę, której akcja umiejscowiona jest w kosmosie. Do takich z pewnością mogę zaliczyć "Fobos" lub "W ramionach gwiazd". Obecnie po przeczytaniu kolejnej powieści, o podobnej tematyce, mogę do nich zaliczyć "Diabolikę".
S.J. Kincaid bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła swoją drugą książką. Autorka tworząc nową serię dokładnie przemyślała świat, w którym będzie osadzona akcja. Cała koncepcja otwartego, ale jednocześnie niezmierzonego i niebezpiecznego kosmosu wyszła idealnie. Każde wydarzenie lub sposób funkcjonowania przestrzeni pozaziemskiej zostaje klarowanie wytłumaczony. Dzięki czemu czytelnik czuje się komfortowo, nie musi on zgadywać faktów i pozostawiać pewnych rzeczy niedopowiedzianych.
Jednak dużą część mojej uwagi skupiła się na koncepcji sztucznie stworzonych organizmów. Jednymi z nich są tytułowe diaboliki. Aczkolwiek pisarka skonstruowała również inne organizmy. W przypadku nowych stworzeń nie mamy całkowitej pewności, jak powstały. Modyfikacje genetyczne? Przypadek przy pracy? Można zadać jeszcze więcej pytań dotyczących genezy diabolik. Dlatego żałuję braku rozwinięcia tematu, gdyż jest on intrygujący.

Autorka stworzyła niesamowitych oraz nietuzinkowych bohaterów. Pierwszym przykładem takiej postaci jest Nemezis. Została stworzona w konkretnym celu, nie mając nigdy wolności wyboru. Pomimo odnalezienia przyjaciółki, nie była ona w stanie odczuwać emocji, tak jak ludzie. Jednak podczas powieści "nieczułe" stworzenie odnajduje w sobie iskrę człowieczeństwa. Z niecierpliwością oczekiwałam kolejnych wydarzeń, by zobaczyć i odczuć zmiany jakie przechodziła Nemezis. Dzięki poznawaniu od podstaw głównej bohaterki, po towarzyszeniu jej w trudnych chwilach, czytelnik zżywa się z nią.
Tyrus to postać, która nie wszystkich zaintryguję od pierwszej chwili. Aczkolwiek nikt nie powinien się zrażać, ponieważ autorka zadbała o niemałe zaskoczenie odnośnie tego bohatera.
Jednakże cała książka nie opiera się tylko na tej parze. Pisarka wykreowała wiele postaci, które nie raz zaskakują swoimi wyborami bądź decyzjami." - Jacy silni, przystojni serwitorzy (...) Musisz mi powiedzieć, czym ich karmisz.

- Jedzeniem - odpowiedziałam. - Żywią się jedzeniem.

- Jedzeniem. Jakie to interesujące! - zaszczebiotała.

Spojrzałam na nią. Ona spojrzała na mnie. Cisza robiła się coraz bardziej niezręczna.
- No to muszę dawać swoim o wiele więcej jedzenia (...) "


"Diabolika" na pierwszy rzut oka ma oklepaną fabułę, która nie jest w stanie zaskoczyć niczym czytelnika. Jednak autorka w swojej książce ma do zaoferowania znacznie więcej odbiorcy. Przez całą opowieść przeplata się wątek walki o władzy oraz chęci badania świata. Nie są to wyszukane kwestie, ale pisarka utworzyła z nich intrygujące tematy.
Do gustu przypadł mi wyraźnie ukazany kontrast między arystokracją, a osobami mieszkającymi na zwykłych planetach. Od początku widać skrajne różnice, które z każdą kolejną stroną się pogłębiają.
Autorka posługuje się lekkim językiem, jednak opisy i funkcjonowanie świata są dokładnie wytłumaczone. Nie raz dziwiłam się, w jaki skrupulatny sposób S.J Kincaid zadbała o najmniejszą kwestię w swojej powieści.
Książka z pewnością nie jest przeznaczona dla czytelników o słabych nerwacj. Pojawia się kilka drastycznych sytuacji, jednak właśnie one dodają realizmu światu, w jakim zmuszeni są żyć bohaterowie.

"Diabolika" zgodnie z moimi przeczuciem okazała się fascynującą powieścią. Z jednej strony cieszę się, że autorka zdecydowała się na stworzenie serii o Nemezis. Natomiast obawiam się, iż pisarka nie zdoła stworzyć kolejnych, równie dobrych części. Obecnie możemy jedynie czekać na kolejne tomy i zastanawiać się, jak potoczy się dalsza akcja.

Moja ocena
8+/10

8 komentarzy :

 1. Nie znam tej autorki, nigdy o niej nie słyszałam. Co więcej, o książce również nic nie wiedziałam. Teraz jednak mnie zaintrygowałaś i jestem ciekawa przebiegu wydarzeń, bo rzadko sięgam po książki, których akcja rozgrywa się w kosmosie :)
  Pozdrawiam! http://bookwormss-world.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo jestem ciekawa, jak mi się spodoba ta książka, już od jakiegoś czasu czeka na swoją kolej :) Musi jeszcze chwilę poczekać niestety, ale już wcale nie tak długo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka wabi mnie przepiękną okładką, ale chyba na tym koniec. Choć lubię od czasu do czasu poczytać fantastykę, mam wrażenie, że motyw braku uczuć i bronienia ludzi już był i to w naszym rodzimym "Wiedźminie". a akcja mająca miejsce w kosmosie, bardzo mnie odstrasza. Dlatego mimo dobrych ocen, chyba poprzestanę na gapieniu się na tę piękną okładkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety raczej nie dla mnie, choć przyznam że recenzja trochę mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Baardzo mnie ta książka ciekawi :D Muszę sobie ją kupić i przeczytać :D

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 6. Na tą książkę mam wielką ochotę odkąd zobaczyłam ją w zapowiedziach. Na szczęście już się w nią zaopatrzyłam, więc w chwili wolnego czasu będę czytać :D

  OdpowiedzUsuń
 7. "Diabolika" okropnie intryguje mnie już od momentu ukazania się zapowiedzi, a teraz jeszcze cała masa pozytywnych recenzji. Ech, muszę się w końcu zabrać za tę książkę. Tylko jak ją dorwać w bibliotece przy takim rozgłosie? Ciężko, oj ciężko.

  OdpowiedzUsuń
 8. Trochę już słyszałam o tej książce i może kiedyś ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku! Jeżeli dotarłeś tak daleko, pozostaw po sobie jakiś ślad. Będzie nam niezmiernie miło, czytając Twoją opinie.
Oprócz tego zachęcamy do pozostawiania linków do swoich blogów. Z pewnością Cię odwiedzimy! :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka