Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy

Tytuł: Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy
Tytuł oryginalny: I regni di Nashira: Il sogno di Talitha
Autor: Licia Troisi
Wydawnictwo: Zielona sowa
Język oryginału: włoski
Okładka: miękka

Opis: Nashira jest światem, w którym powietrze jest niezwykle rzadkim dobrem. Jego jedynym źródłem są ogromne drzewa, znajdujące się w całym imperium Talarii, a przetrzymuje je tajemniczy kamień. To w cieniu tych gigantycznych drzew toczy się życie ludzi, którym antyczny dogmat zabrania bezpośredniego patrzenia na niebo i jego dwa słońca.

Właśnie tak żyła do tej pory Talitha, córka hrabiego Królestwa Lata, dopóki niespodziewana śmierć ukochanej siostry nie zmusiła jej do wstąpienia do klasztoru. Ale Talitha jest wojowniczką i klasztorne życie, wraz z jego wszystkimi intrygami i zakazami, jest nie dla niej. Jej przeznaczeniem jest miecz, dlatego razem z wiernym sobie niewolnikiem Saiphem planują ucieczkę. Dziewczyna jeszcze nie wie, że zakonnice strzegą pewnej tajemnicy: świat zmierza ku zagładzie, a zagrażające mu zło wkrótce przemieni każdą rzecz w ogień. Tylko jeden człowiek, ukrywany i więziony pod zarzutem rozpowszechniania herezji, wie jak można temu zapobiec.

W tym wszechświecie, tak wyraźnie podzielonym na niewolników i ludzi wolnych, na wiarę i wątpliwość, na prawdę i zaściankowość, Talitha musi odbyć podróż aż do najzimniejszej krainy Talariii i znaleźć odpowiedź, która może uchronić Nashirę przed unicestwieniem.


Moja opinia: Już od dawna chciała sięgnąć po opowieści Lici Troisi. Okazja nadarzyła się kiedy wyszła nowa książka autorki. Jak w opisie głowną bohaterką jest Talitha. Dziewczyna jest córką najbardziej wpływowego człowieka w królestwie Lata. Bohaterka wiodła by najprawdopodobniej miłe życie gdyby nie tajemnica, którą odkryła jej starsza siostra. To odkrycie może zmienić wszystko...

Pierwszy raz czytając opis książki stwierdziłam, że autorka stworzyła oryginalny pomysł. Zagłębiając się w lekturze moje przeczucie się nasiliło. Barwnie wykreowany świat, ciekawi bohaterowie i zwroty akcji to jedne z plusów książki. Większość pobocznych wątków szybko się wyjaśnia, przez co nie zostawia niedomówień czytelnikowi.

Każdy z bohaterów miał swoje wady i zalety. Nawet główna bohaterka była wręcz niedoskonała.
Talitha z jednej strony odważna, nieustraszona ale także rozpieszczona i wyrachowana. Jednak wraz z rozwojem fabuły złe cechy przestają mieć znaczenie dla czytelnika. Saiph jest jej najlepszym przyjacielem. Od razu można zauważyć, że jest on wierny swojej przyjaciółce i oddany. Oboje bohaterów się w pewien sposób dopełnia.

Styl pisania był momentami zmienny. Raz lekki, lecz w niektórych momentach trochę inny. Sama nie wiem czy to moje odczucie. Jednak i tak bardzo mi się spodobały opisy miejsc i wydarzeń, którcyh w tej książce nie brakowało.

Podsumowując: Książka jest oryginalna i ciekawa. Na pewno nie zanudzi żadnego czytelnika wręcz przeciwnie, wciągnie go w świat Talithy. Czytelnicy poprzednich książek autorki nie obejdą bez tej książki na swojej półce:)
Moja ocena 7/10


1 komentarz :

  1. Bardzo ciekawie opisana recenzja! Co tu ukryć - macie do tego talent i... lubicie to! ;)) Zajrzycie do mnie? Napisałam ostatnio recenzję, ale nie wiem, czy jest okej.
    www.dziennik-zwyczajnej-nastolatki.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku! Jeżeli dotarłeś tak daleko, pozostaw po sobie jakiś ślad. Będzie nam niezmiernie miło, czytając Twoją opinie.
Oprócz tego zachęcamy do pozostawiania linków do swoich blogów. Z pewnością Cię odwiedzimy! :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka