Miecz przeznaczenia

Tytuł: Miecz przeznaczenia
Autor: Andrzej Sapkowski
Tom: II (opowiadanie)
Wydawnictwo: superNowa
Opis: "Miecz przeznaczenia" jest zbiorem opowiadań stanowiących swoistą kontynuację przygód Geralta ze zbioru "Ostatnie życzenie", a zarazem poprzedza historię opisaną w tak zwanej sadze o Wiedźminie. Generalnie opowiadania składające się na omawiany zbiór nie różnią się niczym od napisanych wcześniej.
Geralt dzięki swojej sile, odwadze i inteligencji walczy z potworami bądź w inny sposób stara się pomagać ludziom. Świat, w którym rozgrywa się akcja, jest przedstawiony w sposób niezwykle plastyczny, co sprawia, iż można go sobie bez większych problemów wyobrazić. Książka przesiąknięta jest emocjami, marzeniami i wartościami. Na kartach opowiadań widzimy miłość, poświęcenie, honor, determinację spowodowaną zamiarem udzielenia pomocy ukochanemu, przywiązanie do własnej ziemi.

Druga część opowiadań o wiedźminie - Geralcie z Rivii, który podróżuje po świecie poszukując pracy. A na czym polega jego profesja? Otóż poszukuje potworów, które mógłby zabić i zarobić na ich martwym "cielsku". Miecz przeznaczenia jest kontynuacją Ostatniego życzenia jednak porównując obie te książki, mają odmienne cechy.

A co to byłaby za miłość, gdyby kochającego nie było stać na trochę poświęcenia.

Ostatnie życzenie składało się z siedmiu opowiadań i jednego podzielonego na kilka części. Oprócz tego każde opowiadania dotyczyło raz Geralta, raz jego towarzyszy więc poznawaliśmy ogólnie każdego bohatera po trochu. Jednak w tej części autor skupił się przede wszystkim na głównym bohaterze. Na jego osobowości, przeszłości, przeznaczeniu. Dzięki temu jeszcze lepiej poznajemy Białego Wilka oraz to co nas czeka w Krwi Elfów. W Mieczu przeznaczenia jest sześć opowiadań, które są znacznie dłuższe od tych, które wystąpiły w pierwszej części. Każde z nich występuje po sobie chronologicznie bez większych odstępów w czasie.

Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Jednym jesteś ty. Drugim zaś śmierć.

Porównując oba opowiadania bardzo zmieniły się pod względem złożoności. W Mieczu przeznaczenia fabuła jest bardziej złożona i można już powoli wdrążać się w główną myśl autora, która dotyczy serii. Wszystko bardzo interesująco napisane potrafi wciągnąć nie jednego czytelnika  w Wiedźmiński świat na długie godziny.

Bohaterowie w tej książce są bardziej złożeni, niż w poprzedniej. Tak jak pisałam wyżej autor skupia się przede wszystkim na Geralcie jednak nie mogło zbraknąć Jaskra, Yennefer, dziecka niespodzianki.

Tak jak poprzednio występują tutaj stwory, o których pierwszy raz w życiu słyszałam. Sądzę, że jeszcze nie raz autor zaskoczy mnie zróżnicowaniem potworów występujących w książce.
Język autora nadal jest bardzo lekki i czyta się książkę bardzo szybko, co akurat nie ma nic wspólnego z faktem, że to tylko opowiadania, a nie książka.

Miecz przeznaczenia okazał się wspaniałym zbiorem opowiadań, które wprowadzą czytelnika w serie o Wiedźminie. Można poczuć wszystkie przygody, jakby się stało obok bohaterów. Jestem zachwycona tą częścią i liczę, że seria będzie tak samo dobra jak opowiadania, jak nie lepsza.

Prawda jest okruchem lodu.

Moja ocena
8/10

Ostatnie życzenie | Miecz przeznaczenia 
Krew elfów | Czas pogardy | Chrzest ognia | Wieża Jaskółki | Pani Jeziora

2 komentarze :

  1. Przyznam, że recenzja zachęca do przeczytania, ale najpierw trzeba się wziąć na I tom ; )

    Pozdrawiam, Anath

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam w planach, choć przyznam, że są one odległe :)

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku! Jeżeli dotarłeś tak daleko, pozostaw po sobie jakiś ślad. Będzie nam niezmiernie miło, czytając Twoją opinie.
Oprócz tego zachęcamy do pozostawiania linków do swoich blogów. Z pewnością Cię odwiedzimy! :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka