Ostatnie życzenie


Tytuł: Ostatnie życzenie
Autor: Andrzej Sapkowski
Tom: I (opowiadania)
Wydawnictwo: SuperNowa
Opis: Wiedźmin nie jest rębajłą pokroju Conana. To mistrz miecza i fachowiec czarostwa strzegący moralnej i biologicznej równowagi w cudownym świecie fantasy. Z woli Sapkowskiego w ów świat pełen potworów i bujnych charakterów, skomplikowanych intryg i eksplodujących namiętności wnosi Geralt nasze problemy, mitologie i nowoczesny punkt widzenia. Staje się więc widzem i bohaterem, oskarżonym i sędzią, kochankiem i błaznem, ofiarą i katem. Przewrotna literacka robota.

Ilu czytelników widząc na okładce książki(najczęściej fantastycznej) nazwisko polskiego autora, od razu przekreśla pozycje nie czytając chociażby opisu powieści? Rzadko widzę polską pozycje. Jednak jest z pewnością kilku pisarzy polskich, którzy odnieśli sukces i każdy zna nawet jedną książkę ze słyszenia. Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek czytała książkę polskiego autora. Tak się jakoś złożyło, ale postanowiłam to nadrobić sagą, o której słyszeli prawdopodobnie wszyscy.

Wiedźmin napisany przez Andrzeja Sapkowskiego składa się z dwóch opowiadań i cyklu liczącego sobie pięć części. By zachować jakąś chronologię rozpoczęłam przygodę z Wiedźminem od opowiadań, które wprowadzają czytelnika do świata.

Książka składa się z siedmiu opowiadań, które dzieją się w różnych okresach czasu. Jednak jedno z nich(Głos rozsądku) jest podzielone na kilka części i robi nam odstęp pomiędzy dłuższymi przygodami. Oprócz tego wprowadza nas w realia przyszłej przygody. Ogólnie całość opowiadań jest powiązane jedynie głównym bohaterem. Dzięki nim poznajemy lepiej Geralta, tamtejszy świat, potwory i całą resztę stworzeń i wydarzeń, które będą miały miejsce w cyklu.


 „-Ktoś jedzie za nami- powiedział podniecony.- Na wozie! 
-Niesłychane- zadrwił wiedźmin, nie oglądając się.- Na wozie? A ja myślałem, że tutejsi jeżdżą na nietopyrzach.”

Właściwie kim jest Geralt? Jak już wspomniałam jest głównym bohaterem opowiadań oraz cyklu. Geralt z Rivii, Biały Wilk jest wiedźminem. Podróżuje po całym świecie i pomaga ludziom. Jak? Zabija potwory takie jak strzygi, wampiry, upiory i inne monstra. Jednak nie można mylić wiedźmina z rycerzem lub mordercą potworów. Chociaż to drugie już bardziej pasuje. Wiedźmini są postaciami, które nie są do końca uczłowieczeni. Posiadają całą tajemną wiedzę, eliksiry i przeszli szkolenie, które jest dla wielu może okazać się zabójcze.
Od samego początku Geralt jest owiany tajemnicą. Jest to postać skryta i niezwykle ciekawa.
Napomknę jeszcze o jednym bohaterze, którego uwielbiam. Mowa o przyjacielu Geralta - Jaskrze. Jest to wielkiej sławy bard, który 'uwielbia' pakować się w kłopoty. Wierny przyjaciołom, oddany, zabawny. Nie da się go nie polubić.

Moją ulubioną epoką w książkach jest zdecydowanie średniowiecze i renesans. Tutaj jak według mnie mamy średniowieczne klimaty, które autor doskonale przekazał w książce. Wszystkie opowiadania są napisane lekkim językiem, przez co czyta je się w tempie błyskawicznym.

„Ludzie (...) lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni (...) Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć.”

Bardzo spodobało mi się oryginalność tej książki. Tutaj autor nie walczy tylko z podstawowymi potworami, czyli: wampir, wilkołak, zmiennokształtny, wilkołak, wampir, wampir, zmiennokształtny i tak dalej. Występują tutaj(jak i w kolejnej części) monstra, o których słyszałam pierwszy raz.

Podsumowując pierwsze opowiadanie było wspaniałe i idealnie wprowadza w świat wiedźmina. Dzięki tym krótkim 'opowiastkom' lepiej zrozumiemy kolejne rzeczy, które pojawią się w kolejnej części i w sadze. Całość książki jest zabawna i wciągająca, dzięki czemu można polecić wszystkim fanom fantastyki.

Ostatnie życzenie | Miecz przeznaczenia 
Krew elfów | Czas pogardy | Chrzest ognia | Wieża Jaskółki | Pani Jeziora

Moja ocena 8/10

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku! Jeżeli dotarłeś tak daleko, pozostaw po sobie jakiś ślad. Będzie nam niezmiernie miło, czytając Twoją opinie.
Oprócz tego zachęcamy do pozostawiania linków do swoich blogów. Z pewnością Cię odwiedzimy! :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka