2. Igrzyska śmierci


Okładka książki Igrzyska śmierciNa ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny - musi troszczyć się o młodszą siostrę i chorą matkę, a jest to prawdziwa walka o przetrwanie... 

Autor: Collins Suzanne
Tytuł: Igrzyska śmierci
Tytuł orginalny: The hunger games
Wydawnictwo: Media Rodzina
Okładka: miękka
Język orginału: angielskiNie ma chyba takiego mola książkowego, który nie słyszał o tej wspaniałej książce. Każda opinia(pozytywna) jest jak najbardziej zasłużona.
Ale do rzeczy...

  "Nie dam zrobić z siebie pionka w ich grze... chcę umrzeć będąc sobą"

Autorka opisuje życie Katniss, która mieszka w 12 dystrykcie. Ma mamę i młodszą siostrę Prim.
Dziewczyna opiekuje się swoją rodziną jak najlepiej. Chodzi na polowania(mimo, że jest to zakazane) handluje na czarnym rynku, byleby rodzina miała co jeść. Jednak ich "szczęście" nie trwa długo, gdyż zbliża się pora dożynek.
Podczas tego święta dwoje dzieci: chłopak i dziewczyna w wieku od 12 do 18 lat będą walczyć przeciw sobie i innym trybutom na śmierć i życie.
W czasie tych dożynek zostaje wylosowana siostra Katniss, Prim. Zrozpaczona Katniss, która przez całe życie(od śmierci ojca) opiekowała się Prim zgłasza się za siostrę. Drugim trybutem jest Peta. Dziewczyna go pamięta gdyż to on dał jej chleb gdy umierała z głodu.

''Mieszkańcom [...] należy się dozgonne uznanie, bo nikt nie klaszcze. Cicho siedzą nawet ci, którzy ściskają w dłoniach kupony zakładów i zwykle nie przejmują się się losem trybutów. [...] Zamiast przyjmować owacje, stoję nieruchomo, a publiczność okazuje największe nieposłuszeństwo, na jakie jest w stanie się zdobyć. Milczy. W ten sposób mówimy, że nie ma zgody. Nie ma aprobaty. Wszystko jest nie tak.''


Po uroczystości zostają oni przewiezieni do Kapitolu stolicy Panem. Tam zostają poddani zabiegom upiększającym, doskonalą swoje umiejętności i poznają innych trybutów z wcześniejszych dystryktów. Jednak gdy nadszedł ten długo oczekiwany dzień i wchodzą na arenę nie ma miejsca dla, niektórych na współczucie lub inne uczucia.


Ta książka jest niesamowita. Arena miejsce, w którym mimo tych znajomości zawartych podczas przygotowań zwyciężca może być tylko jeden. Na arenie nie liczą się dla większości wartości ważne jest by wygrać. Książka idealnie przedstawia trudności świata, przyjaźń, oddanie, miłość.. Te wartości, które powinny być dla człowieka najważniejsze.

"Chwytam jego rękę i ściskam ją mocno, przygotowując się na spotkanie z kamerami.
Boję się chwili, w której będę musiała ją pu
ścić..."

 Bardzo się cieszę, że przeczytałam to niezwykłą książkę, która wyciśnie u nie jednego łzy.Polecam książkę każdemu kto... właściwie jest to literatura dla każdego kto umie odkryć drugie dno: )

Moja ocena
10/10

Jeszcze zwiastun "Igrzysk śmierci"

2 komentarze :

  1. Bardzo ciekawy blog, na pewno bedę często zaglądać. Zapraszam także do nas:
    www.trzydziewczynyiichswiat.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Ach, jak ja uwielbiam te książkę!

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku! Jeżeli dotarłeś tak daleko, pozostaw po sobie jakiś ślad. Będzie nam niezmiernie miło, czytając Twoją opinie.
Oprócz tego zachęcamy do pozostawiania linków do swoich blogów. Z pewnością Cię odwiedzimy! :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka