140. Fobos

Okładka książki FobosLéonor wchodzi na pokład statku kosmicznego. Doskonale pamięta moment, w którym zobaczyła ogłoszenie o naborze do programu „Genesis”, pierwszego reality show w kosmosie. Sześć dziewczyn i sześciu chłopaków wybranych w ogólnoświatowym castingu ma założyć pierwszą ludzką kolonię na Marsie. Będą poznawać się podczas sześciominutowych randek, by zdecydować, z kim założą rodzinę, gdy dotrą do celu.

Léonor uważa, że to jej jedyna szansa nie tylko na zdobycie sławy, ale i na lepsze życie. Przez całe dzieciństwo przechodziła od jednej rodziny zastępczej do drugiej. Nie ma nic do stracenia i zamierza rozegrać tę grę po swojemu.


Tytuł: Fobos
Tytuł oryginału: Phobos
Autor: Victor Dixen
Wydawnictwo: Otwarte (Moondrive)
Tłumaczenie: Eliza Kasprzak-Kozikowska
Seria: Fobos
Tom: I

Kosmos od dawna fascynuje pisarzy oraz czytelników. Przyciąga tajemniczością i oryginalnością. Ja sama nie czytałam wielu książek osadzonych w tym jakże mrocznym i nieodkrytym do tej pory miejscu. Jednak przestrzeń pozaziemska daje autorom z reguły duże pole do popisu. Jeżeli uda im się uczynić z powieści prawdziwą przygodę, można uznać, że sukces prawie gwarantowany. Aczkolwiek powieść stworzona przez francuskiego pisarza gwarantuje dodatkowe przeżycia. Oprócz niezbadanego kosmosu czytelnik uczestniczy w międzynarodowym show. Ale czy faktycznie "Fobos" zasługuje na miano prawdziwej przygody?

NASA zostaje kupiona wraz z ogromnymi zadłużeniami przez prywatna korporacje. Firma uzyskuje wszelką technologie oraz osiągnięcia po byłej agencji i postanawia zbić fortunę na pierwszym w dziejach ludzkości lądowaniu na Marsie. Czyni z tego międzynarodowe reality show, w którym 6 dziewcząt i 6 chłopców odnajduje miłość w kosmosie. Po dotarciu na czerwoną planetę mają połączyć się w pary, i tym samym budować nową drogę dla przyszłych pokoleń. Wszystko jest dokładnie nagrywane, zatem cała Ziemia ma możliwość poznawania losów młodych ludzi.

" Kochać to nie znaczy akceptować wszystko bez pytań i wątpliwości... Kochać to walczyć o to, co uważamy za najlepsze dla tego, kogo kochamy... nawet jeśli ta osoba o tym nie wie. "

Z początku sądziłam, że "Fobos" okaże się zwykłą powieścią romantyczną. Liczyłam zaledwie na kilka mniej znaczących zwrotów akcji i nic więcej. Jednakże książka ta jest zupełnie inna, a sam pomysł okazał się obłędny. Autor stworzył intrygującą historię, w której miłość gra rolę drugorzędną. Oczywiście nie można zapomnieć o nim, ale w porównaniu z intrygami jakie pojawiły się w pierwszej części jest mniej ważny. Lot na Marsa okazał się znacznie bardziej skomplikowany i ciekawszy, niż przedstawiony w opisie książki. Nie chcą zdradzać ważnych wątków, nie mogę nic więcej powiedzieć, jednak mogę zapewnić, że fabuła "Fobos" nie jest zwykłą powieścią romantyczną wśród gwiazd. Pisarz zadbał by stworzyć całą sieć intryg oraz niespodzianek, które powoli będą się rozwiązywać w kolejnych częściach.

Reality show jest pomysłem niecodziennym. Tym bardziej, że jest pokazane jako program, którym ekscytuje się cały świat. Mimo iż wydaje się to niedorzeczne, autor nie odbiega od współczesnej rzeczywistości. Nie trudno uwierzyć, że takie show podbiłoby serca wielu ludzi. Pisarz nie tworzy poprzez międzynarodowe show fikcji literackiej, gdyż takie coś faktycznie mogłoby się zdarzyć.

Zgodnie z przewidywaniami autor wprowadza dość sporą ilość bohaterów. Pomimo tego czytelnik nie jest przytłoczony nimi i każdego z nich poznaje się stopniowo. Najważniejszą rolę gra główna bohaterka, której trudno nie lubić. Jest niezwykle pozytywną oraz silną dziewczyna, mimo swoich doświadczeń. Autor stworzył wspaniałą postać, dzięki czemu, książka nie jest ani przez chwilę nużąca. Nie można oczywiście zapomnieć o pozostałej piątce żeńskich bohaterek, które również biorą udział w show. Niestety czytelnik nie może poznać każdej z nich dokładnie. Aczkolwiek już na pierwszy rzut oka widać, że są różne od siebie i nie ma dwóch takich samych postaci.
Jeżeli chodzi o męska część nadal nie wiem co o nich sądzić. Trudno ich ocenić szczególnie, iż pojawiają się raz na kilkadziesiąt stron. Liczę, że w następnej części czytelnik pozna lepiej intrygujących młodzieńców.

" Snuj marzenia tak, jakbyś miał żyć wiecznie; żyj tak, jakbyś miał umrzeć dziś. "

Akcja "Fobosa" nie obfituje w wiele zwrotów akcji. Jednak autor stworzył na tyle intrygującą historię, że nawet wolne tempo fabuły nie przeszkadza czytelnikowi. Warto jeszcze pamiętać, że czytelnik poznaje opowieść nie tylko ze strony kosmosu, ale i także Ziemi. Pisarz nie raz przenosi się na ojczystą planetę ludzi, by pokazać akcje z tamtej strony. Dzięki temu książka jest jeszcze bardziej interesująca. "Fobos" czyta się w ekspresowym tempie. Jest to uwarunkowane wciągającą fabułą, jak i lekkim stylem pisania autora.

Książa ta okazała się całkowitym zaskoczeniem. Zamiast nudnej opowieści miłosnej, czytelnik otrzymuje intrygującą historię, w której nie wiadomo co jest prawdą, a co kłamstwem. Intrygi ludzkie, jak i mroczna przeszłość bohaterów odgrywają większą rolę niż zwykł romans w kosmosie. Liczę, że drugi tom "Fobos" nie rozczaruje mnie i zapewni jeszcze większą rozrywkę, niż pierwszy.

Moja ocena 
8/10

Fobos I | Phobos II | Phobos III

4 komentarze :

 1. Bardzo bym chciała przeczytać tą książkę :D Zapowiada się ciekawie ^^

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 2. Przy tak intrygującej fabule wolne tempo by mi nie przeszkadzało :) Zabieram się za nią od dłuższego czasu i niestety wciąż coś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na książkę czaję się już bardzo długo i mam nadzieję, że szybko uda mi się ją przeczytać :) Wydaje się nieco inna od wszystkiego, co mamy na rynku wydawniczym i mam nadzieję, że również mi się spodoba.
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. To może być całkiem miłe zaskoczenie

  Obserwuję!!

  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku! Jeżeli dotarłeś tak daleko, pozostaw po sobie jakiś ślad. Będzie nam niezmiernie miło, czytając Twoją opinie.
Oprócz tego zachęcamy do pozostawiania linków do swoich blogów. Z pewnością Cię odwiedzimy! :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka