Dotyk Julii

Tytuł: Dotyk Julii
Tytuł orginalny: Shetter me
Autor: Tahereh Mafi
Wydawnictwo: Otwarte
Język orginalny: angielski
Okładka: miękka
Opis: „Nie możesz mnie dotknąć – szepczę.
Kłamię – oto, czego mu nie mówię.
Możesz mnie dotknąć – oto, czego nigdy nie powiem.
Proszę, dotknij mnie – oto, co chcę powiedzieć”.


Nikt nie wie, dlaczego dotyk Julii zabija.
Bezwzględni przywódcy Komitetu Odnowy chcą wykorzystać moc dziewczyny, aby zawładnąć światem. Julia jednak po raz pierwszy w życiu się buntuje. Zaczyna walczyć, bo u jej boku staje ktoś, kogo kocha.


Zostałam przeklęta
Mam niezwykły dar

Jestem potworem
Mam nadludzką moc

Mój dotyk zabija
Mój dotyk to moja siła

Jestem narzędziem zniszczenia
Będę walczyć o miłość

Moja opinia: Szukając odpowiedniej książki do przeczytania, sięgnęłam po Dotyk Julii. Na początku myślałam, że to dobry pomysł na napisanie książki, lecz autorka to zaprzepaściła. Ciekawa co tam znajdę, zaczęłam czytać. Im bardziej zagłębiałam się we lekturze, tym bardziej było trudniej mi się od niej oderwać.

Fabuła
Zacznijmy najpierw od tła wydarzeń. Wyobraźcie sobie świat po samozagładzie: bez zwierząt, roślin, ptaków, ludzie umierający na ulicach. Okropny Komitet Odnowy, który aby zjednoczyć kraj (a raczej jego resztki ) niszczy przeszłość, chce wprowadzić tylko jeden język. Strach. Oburzenie. Bezradność. W takich warunkach dorastała Julia, która posiadała "niezwykły dar "- jej dotyk zabija. Rodzice uważali ją za potwora, nie zbliżali się do niej, zamknęli w pokoju, a potem oddali do domu wariatów.

"Spędziłam  w zamknięciu już 264 dni. Towarzystwa dotrzymują mi tylko niewielki notatnik, uszkodzone pióro i liczby w mojej głowie. 1 okno. 4 ściany.1.5 metra kwadratowego powierzchni. 26 liter alfabetu w języku, którym nie mówiłam przez 264 dni odosobnienia. Minęło 6336 godzin, odkąd dotykałam innej ludzkiej istoty."* 

Tragedia Julii jest niemal namacalna oraz tragiczna. Smutne, że tak młoda dziewczyna, nie może cieszyć się z życia. Po tych 264 dniach tragedii do celi zostaje przydzielony nowy współlokator. Tym "nowym" okazuje się Adam. Julia chodziła z nim do klasy, oraz czuła coś do niego. Uczucie nie zdążyło wygasnąć, a Komitet Odnowy szykuje dla Julii " niespodziankę" ....


Bohaterowie
Ciekawi, interesujący, dynamiczni... takich określeń jest masa. Miło było się z nimi zapoznać, poznać ich problemy. W większości książkach autor daje nam poznać pozytywnych i negatywnych bohaterów na samym początku byśmy "nie błądzili" po omacku: ) Tak jest też w tej książce.

Okładka i styl pisania
Piękna okładka, pasująca do wyznań Julii, która ma w sobie to " coś " co przyciąga wzrok i ma się ochotę zapoznać ze lekturą. Styl pisania autorki jest bardzo lekki i przyjemny. Przekreślenia myśli przyciągają wzrok, lecz po dłuższym czytaniu stają się troszkę irytujące, lecz nie tracą uroku.

Podsumowanie
Jest to niezwykła, skłaniająca do przemyśleń pierwsza część trylogii. 5 lutego ( fajny "prezent" na moje imieniny ^.^ ) wychodzi we USA druga część.  Książka jest napisana lekkim oraz prostym językiem. Wspaniała okładka oraz niesamowici bohaterowie
Moja ocena : 9.5/10
* cytat str.: 7

 Jeszcze trailer: )


3 komentarze :

 1. Piękna recenzja! :)
  Długo zastanawiałam się nad jej zakupem, lecz zawsze znajdywałam coś lepszego, co bardziej mnie przyciągało. Lecz po twoim poście, stwierdzam, że nie mogę zwlekać! Przy najbliższej okazji na pewno po nią sięgnę :)
  Cieszę się, że mnie przekonałaś <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Blog został dodany do katalogu. Zapraszamy do promowania swoich streszczeń. Więcej informacji tutaj: http://katalog-moli-ksiazkowych.blogspot.com/p/promuj-swoje-recenzje.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobobała mi się ta książka, ale jakaś za szczególna nie była.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku! Jeżeli dotarłeś tak daleko, pozostaw po sobie jakiś ślad. Będzie nam niezmiernie miło, czytając Twoją opinie.
Oprócz tego zachęcamy do pozostawiania linków do swoich blogów. Z pewnością Cię odwiedzimy! :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka