Free!

Anime to rzecz bardzo specyficzna. Nie każdy lubi oglądać te "japońskie bajki". Jednak jeżeli ktoś się na to zdecyduje ma od groma najróżniejszych seriali. Od magii, po życie codzienne, od łzawych historii, do zabawnych komedii. Nie ma tutaj trudności, w znalezieniu naprawdę dobrego anime.
Jednak, czy życie szkole zwykłych nastolatków, może być ciekawe dla tych, którzy sami chodzą do szkoły?
Premiera: 4 lipiec 2013 - sezon I, sezon II - lipiec 2014
Liczba odcinków: 12
Autor: Koji Oji
Reżyser: Hiroko Utsumi
Czas trwania: 24 min
Gatunek: komedia, sportowe

Opening

Woda dla każdego człowieka jest bezcenna. Bez niej długo nie przeżyjemy. Jednak, czy ma jeszcze inne zastosowanie? Czy może być, pod jakimś jeszcze innym względem niezastąpiona?
Haruka Nanase ma już 17 lat. Według niego zostało mu tylko trzy lata, by wysławić się i zostać zapamiętanym. Jego największa pasją jest pływanie. W podstawówce pływał wraz z trzema innymi przyjaciółmi - Nagisą, Makoto i Rin'em, jednak ich drogi się rozeszły zaraz po wygraniu sztafety. Rin wyjechał do Australii, gdzie miał uczęszczać do specialnej szkoły pływackiej. Teraz Haru pływa dla samej przyjemności, bo nie wyobraża sobie życia bez wody. Po kilku latach starzy znajomi - Haru, Nagisa i Makoto spotykają się w szkole średniej. Ku zdziwieniu trójki przyjaciół ich kolega - Rin wrócił do Japonii. Jednak, nie jest on taki sam jak dawniej. Opryskliwy do nich pokonuje Haru w wyścigu. Za namowa Nagisy i Makoto trójka przyjaciół, tworzy klub pływacki w swojej szkole. Po zrekrutowaniu czwartego członka - Reia, przyjaciele zaczynają trenować. Ich celem, jest wzięcie udziału w lokalnych zawodach i spotkanie się ponownie z Rin'em, który uczęszcza do pobliskiej szkoły pływackiej.


Sama fabuła, wydaje się dosyć normalna, zwyczajna bez żadnych fajerwerków. Szkolny klub pływacki, chce wziąć udział w zawodach. I co z tego? Na początku wydaje się, że to po prostu będzie anime bez żadnej puenty, które będzie się obracało tylko wokół konfliktu pomiędzy Haru, a Rin'em. Nic bardziej mylnego!
Free! jest to ciekawa i niezwykła opowieść, która rozkręca się już w połowie pierwszego odcinka.
Anime nie będzie się tutaj tylko kręciło pomiędzy kłótnią starych przyjaciół, ale także o istocie pływania, wodzie, emocjach bohaterów.


Bohaterowie, to coś co jest bardzo ważne, a we Free! nie brakuje wspaniałych i przystojnych postaci. Głównym bohaterem jest Haruka. Chłopak ten, na samym początku może się wydawać dość nieodpowiedni na rolę tego "głównego bohatera". Dlaczego? Jest on dość zdystansowany, zamknięty w sobie, a jedyna żywsza reakcja występuje tylko gdy widzi wodę. Jednak wraz z postępem akcji, zachowanie Haru ulega zmianie. Co najlepiej zobaczycie sami:)(to jest ten u góry)
Makato to postać bardzo wyidealizowana. Wspaniały syn, kochany starszy brat, wyjątkowy przyjaciel. Jednak pomimo tego, że jest wręcz idealna to postać taka, która nie wkurza nas tym, że nie ma żadnych wad(po lewej stronie Haru).
Nagisa to chłopak, który często nie zachowuje się na swoje 16 lat. Pomimo tego nie denerwuje nas tym, jest po prostu słodki i nienaganny(blond włosy i różowe oczy).
Rei jest postacią, jak według mnie bardzo specyficzną, coś jak Haru. On jedynie najczęściej trzeźwo myśli i analizuje wszystkie dostępne opcje. Bardzo się różni od pozostałej trójki bohaterów(w okularach).
Rin'a nie da się jednoznacznie ocenić. Jednak ja go od początku lubiłam mimo, że często był wkurzający. Jako mały chłopiec był bardzo radosny i pozytywnie nastawiony do życia. Jednak po kilku latach widać wyraźną zmianę w zachowaniu. Stał się zamknięty w sobie i opryskliwy. Na szczęście widz widzi, że cząstka dawnego Rina nadal tam jest(*.*)(po prawej stronie Haru).

Ileż dziewczyn, będzie się tak zachowywać oglądając free?
Jest to może lekka przesada, jednak z pewnością zdarzą się takie osoby. Free! ma przepiękną kreskę. Wszystko jest idealne pod każdym względem. Znane wielkie, japońskie oczy, przystojni bohaterowie, ruch ciała pływającego w wodzie. Free! to cudo, w szczególności pod tymi względami.
Nie można też zapomnieć o podkładzie muzycznym, czyli opening'ach i ending'ach. Nie zmieniły się przez cały pierwszy sezon, a sama jestem bardzo ciekawa, czy zobaczymy nową muzykę już w lipcu. Jeżeli chodzi o bieżący opening i ending wpadają w ucho i idealnie pasują do Free!(jeżeli zastanawiacie się dlaczego w endingu jest pustynia, tak jak moja koleżanka przypatrzcie się dokładnie bohaterom:))

Podsumowując, Free! to anime, które spełniło wszystkie moje oczekiwania. Każdy odcinek jest ciekawy i po zakończeniu chce się oglądać kolejny. Nie jest to nudne nawet jeżeli przez 12 odcinków, cała akcja skupia się na pływaniu i relacjach pomiędzy bohaterami. Sądzę, że każdemu spodoba się to anime i z niecierpliwością każdy będzie czekał na kolejny sezon.

Ending

1 komentarz :

  1. Rzeczywiście piękna kreska :) Gdyby każde anime taką miało...

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku! Jeżeli dotarłeś tak daleko, pozostaw po sobie jakiś ślad. Będzie nam niezmiernie miło, czytając Twoją opinie.
Oprócz tego zachęcamy do pozostawiania linków do swoich blogów. Z pewnością Cię odwiedzimy! :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka