Drużyna Pierścienia

Tytuł: Drużyna Pierścienia
Tytuł oryginalny: The Fellowship of the Ring
Autor: J. R. R. Tolkien
Trylogia: Władca Pierścieni
Tom: I
Wydawnictwo: Muza
Opis: W zamierzchłych czasach kowale elfów wykuli Pierścienie Mocy. Lecz Sauron, Mroczny Władca, stworzył w tajemnicy Jedyny Pierścień, napełniając go swą potęgą, aby rządził pozostałymi. Ale Pierścień zniknął i przepadł gdzieś w Śródziemiu. Minęło wiele wieków, zanim się odnalazł i trafił w ręce hobbita, którego przeznaczeniem stała się wędrówka do Krainy Cienia, by w Rozpadlinach Zagłady zniszczyć Jedyny Pierścień... I oto Drużyna Pierścienia wyrusza z Shire. Żaden z uczestników wprawy – hobbici Frodo, Sam, Pippin i Merry, czarodziej Gandalf, krasnolud Gimli, elf Legolas, Boromir z Gondoru i tajemniczy Obieżyświat – nie wie, co czeka u kresu podróży. Ale są pewni jednego: jeśli nie wypełnią misji, świat ogarną Ciemności


Czy ktokolwiek, nigdy nie słyszałby chociażby słowa na temat Władcy pierścieni? J. R. R. Tolkien jest, nazywany ojcem fantastyki. To właśnie dzięki niemu. dzisiaj mamy takie, a nie inne wyobrażenie o elfach, krasnoludach. Autor stworzył wspaniały i jedyny w swoim rodzaju świat. Jednak, co jest takie wyjątkowe w jego książkach, które są już klasyką fantasty?

„Czasem niebezpiecznie jest wyjść z domu, gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiadomo, dokąd cię nogi poniosą”

Bilbo Baggins przygotowuje się do swych 111 urodziny, które mają być wyjątkowe. Połowa hobbitów, ze wszystkich zakątków ich małego świata,przyjeżdża, by złożyć życzenia solenizantowi i wziąć udział w zabawie. Jednak, nasz drogi Bilbo ma plan, o którym wie tylko Gandalf. Podczas przyjęcia, hobbit postanawia się pożegnać ze wszystkimi i wyruszyć w ostatnią podróż na różne krańce Śródziemia. Wszystkie swoje skarby, zapisał bratankowi - Frodo, wraz z tajemniczym pierścieniem, który znalazł wiele lat temu. Gandalf po jakimś czasie, odkrywa tajemnice pierścienia i wraz z hobbitem muszą wyruszyć w pełną niebezpieczeństw przygodę. Po drodze spotkają wiele przeszkód, ale także wspaniałych przyjaciół. Jak się potoczą losy jedynego pierścienia?

 „Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają, zasługuje na życie. Czy możesz ich nim obdarzyć? Nie bądź, więc tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci, nawet bowiem najmądrzejszy nie wszystko wie.”Przed przeczytaniem książki ,oglądałam już kilkanaście/kilkadziesiąt razy Władcę Pierścieni. Film od początku kochałam, jednak do opowieści mnie nigdy nie ciągnęło. Po skończeniu Hobbita stwierdziłam, że to idealny czas na rozpoczęcie przygody z Drużyną Pierścienia. Jakie są w takim razie moje odczucia względem książki?

Wszystkie książki Tolkiena są ponad czasowe. Każda z nich ucieszy czytelnika, w każdym wieku(jeżeli, będzie umiał docenić warsztat pisarski autora). Niesamowity świat, przezabawni bohaterowie, przygody mrożące krew w żyłach. Cała trylogia, czy to jest ona w postaci filmu, czy też mamy przed sobą opowieść zapisaną na kartkach, ma ona w sobie coś niezwykłego. Tolkien stworzył powieść nieszablonową, na której powstało wiele opowieści, zawierających więcej bądź mniej wątków z Władcy Pierścieni.

„Nawet najmniejsza osoba zmienić może bieg dziejów...”

Bohaterów mamy od groma i każdy z nich jest wyjątkowy. Każy przedstawiciela rasy: człowieka, hobbita, krasnoluda, elfa występuje w tej książce. Każdy z nich, jest na swój sposób uroczy. Moimi ulubionymi postaciami są oczywiście Aragorn, Gimlin i Legolas. Tych bohaterów,(szczególnie ostatniego) pokochałam od filmu, a w książce jeszcze bardziej utwierdziłam się w tym przekonaniu. Niestety moja niechęć do Froda jeszcze bardziej się pogłębiła przy powieści, ni jeżeli przy filmie. No ale cóż, reszta hobbitów skradła moje serce.

Nie będę się rozpisywać, gdyż to nie potrzebne. Drużyna pierścienia to niezwykła i jedyna w swoim rodzaju opowieść. Wszytko jest w niej wiarygodne i jednocześnie magiczne. Całe Śródziemie to kraina, która pozostanie nieśmiertelna wraz ze swoimi bohaterami.

 „Nie każde złoto jasno błyszczy, 
Nie każdy błądzi, kto wędruję, 
Nie każdą siłę starość zniszczy. 
Korzeni w głębi lód nie skuję 
Z popiołów strzelą znów ogniska 
I mrok rozświetlą błyskawice. 
Złamany miecz swą moc odzyska, 
Król tułacz wróci na stolicę.”

Drużyna Pierścienia | Dwie Wieże | Powrót Króla

Moja ocena 
10/10

1 komentarz :

  1. Oj już dawną tą książkę czytałam, zresztą film na jej podstawie oglądałam tyle razy, ze praktycznie znam tą historie na pamięć. Super ksiazka

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku! Jeżeli dotarłeś tak daleko, pozostaw po sobie jakiś ślad. Będzie nam niezmiernie miło, czytając Twoją opinie.
Oprócz tego zachęcamy do pozostawiania linków do swoich blogów. Z pewnością Cię odwiedzimy! :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka